close
تبلیغات در اینترنت
بورس متعادل اما با محاسبه بخرید نه با عجله
loading...

نوشته ها ی شخصی ما در معلم بورس

سلام روز بخیر-روند کلی بازار از نگاه من فعلا نظارت است الان چند گروه را تست کردم-ذوب تا این لحظه در حال ذوب شدن است رشد بیش از 200درصد یحتمل چنین اصلاح قیمتی طبیعی است البته امیدواریم اصلاح مهار شود ولی مکانیزم عرضه وتقاضا تابع مقررات خودش هست-اوان صف خرید بعلت پیشنهاد افزایش سرمایه تا این لحظه-شدت تخلیه واصلاح قیمتها بالا بود وهنوز اصلاحات قیممتی به پایان نرسیده شکست قیمتی ضعیف ولی هنوز اندک اندک ادامه دارد-تلیسه از 3800ریال تا 4100ریال رشد کرد ولی تلیسه اهوی چابک را هم در گونی کردندتا این اهو…

سلام روز بخیر


-روند کلی بازار از نگاه من فعلا نظارت است الان چند گروه را تست کردم
-ذوب تا این لحظه در حال ذوب شدن است رشد بیش از 200درصد یحتمل چنین اصلاح قیمتی طبیعی است البته امیدواریم اصلاح مهار شود ولی مکانیزم عرضه وتقاضا تابع مقررات خودش هست
-اوان صف خرید بعلت پیشنهاد افزایش سرمایه تا این لحظه
-شدت تخلیه واصلاح قیمتها بالا بود وهنوز اصلاحات قیممتی به پایان نرسیده شکست قیمتی ضعیف ولی هنوز اندک اندک ادامه دارد
-تلیسه از 3800ریال تا 4100ریال رشد کرد ولی تلیسه اهوی چابک را هم در گونی کردندتا این اهو بسمت قله فرار نکند
-فخوز بیا بشو600 تومان ولی فخوز خان انگار می خواهد در10000ریال ماندگار بماند
-؟؟؟؟ درصد سهامهای بورسی یاتاقان سوزانده اند توصیه دوستانه فقط نظارت
-گفت چی میزنی داداش؟ گفت داشتم توهم میلیاردر شدن را میزدم که قطار زد به خاکی
-صبح تو کانال گفتم قاسم را بررسی میکنیم قاسم صف فروش است فلان کانال می گوید میشه 1000تومان....تو کانال توضیح دادم تا زمانی که صف فروش است نخرید وشاید اگر خواستید بخرید تستی 100 هزار تومان
-طمع چیز بدی است 97/7/14حدود 72 میلیون ذوب معامله شده بیشترین قیمت3981ریال یک رشدرویایی ونجومی خوب برادر من همین جا طمع را قطع می کردی به پول استراحت میدادی صبر میکردی ذوب الان صف فروش.....تا این لحظه در 3224ریال.....
-وگستربالاترین قیمت 3360ریال الان 2175ریال صف فروش شدت نوسان صعودی ونزولی را تست کنید الان حدود 11 میلیون صف فروش
-کگل کچاد فخوز ومعادن سهم های پر پتانسیل با سودتضمین شده پایین نمی ایند ویا افت محدودی دارندولی سهم کم سود انباشته در بازار ریزشی فرو می ریزند
-برترین صف های خریدتاپیکو-سپ-پاکشو-شپنا-های وب-وسپه-رتکو......باز بودن ویا بسته بودن نمادها را همیشه تست کنید
-بیماری تخلیه سریع حساب جهت خرید سهام از این بیماری فاصله بگیرید
-فقط بورس کم یا زیاد کم حجم یا پر حجم بیش از ؟؟؟؟؟سهم صف فروشtsetmc صف برترین عرضه را چک کنید
-اما فرا بورس صف برترین عرضه وتقاضا تقریبا یک تعادلی برقرار است
-شاخص کل مثبت ولی شاخص هم وزن منفی.....حتما هر روز از این زاویه بورس را نگاه کنید
-ولساپا 37میلیون صف فروش
-شاخص کل هم وزن چیست؟
-

به گزارش پایگاه خبری "بااقتصاد"، بارها دیده شده که معاملات بلوکی روی تابلو اصلی در سهام شاخص ساز منجر به جهت‌دهی شاخص کل شده است، از این جهت نمی‌توان با مشاهده وضعیت شاخص کل به وضعیت کلی بازار پی‌برد.

به همین دلیل از سال ۱۳۹۳ شاخص هم وزن در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار گرفته است، افراد می‌توانند با استفاده از آن با دقت بیشتری نسبت به ورود و خروج نقدینگی و وضعیت کلی بازار تصمیم گیری کنند. برخی از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه اعتقاد دارند شاخص کل معیار مناسبی برای ارزیابی شرکت‌های بورسی و نشان دهندۀ برآیند عمومی تغییرات بازار سهام نیست. ب طوری که شاهد آن هستیم بازار سهام در وضعیت کاهشی است، اما با افزایش قیمت یک سهم بزرگ شاخص سبز می شود!

برخی از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه کمپین "جایگزینی شاخص هم وزن به جای شاخص کل"را تشکیل داده‌اند و خواستار این هستند که اطلاعات تاریخی شاخص هم وزن به روزرسانی شود شاخص هم وزن نشانگر دقیق‌تری برای تغییرات بازار سهام است باید به عنوان شاخص اصلی بازار در نظر گرفته شود.

به همین دلیل از کارشناسان بازار سرمایه و اعضای این کمپین دلیل اصلی راه اندازی آن را پرس و جو کردیم.

حامد مددی-کارشناس و تحلیل گر بازار سرمایه

شاخص هم وزن از تاریخ 5 اسفند 93 توسط سایت مدیریت فناوری بورس در دسترس کاربران قرار گرفته است. این شاخص پس از درخواست فعالان بازار سرمایه مبنی بر واقعی نبودن شاخص کل طراحی و محاسبه شد. در این شاخص کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس با وزنی برابر در محاسبه شاخص کل سهیم هستند. در واقع 5 درصد نوسان مثبت یک شرکت کوچک به اندازه 5 درصد نوسان مثبت بزرگترین شرکت بورس در این شاخص تاثیرگذار است.

شائبه‌ای که همواره از دستوری شدن بازار و بهره برداری‌های خاص شاخص کل وجود دارد این است که معاملات هماهنگ شده بلوکی در سهامی که بزرگ بوده و بیشترین تاثیر را در شاخص کل دارد باعث می‌شود تا کلیت بازار بصورت تصنعی مثبت گزارش شود به طوری که در شاخص هم وزن این امکان وجود ندارد تنها با معاملات مثبت تعدادی سهام انگشت شمار کلیت بازار مثبت ارزیابی می گردد.

با همه این موارد شاید پیشنهادی که بیشتر مورد توجه اهالی بازار بوده است قرار گرفتن شاخص هم وزن بعنوان شاخص اصلی ارزیابی بازار و شاخص کل بعنوان شاخص جانبی باشد.

شاخص هم وزن پس از رونمایی با 10 هزار واحد در میانه‌ی اسفند 93 توانسته تا به امروز نزدیک به 77 درصد رشد داشته است و به رقم 17700 واحد برسد به طوری که در مدت مشابه همان سال شاخص کل تنها 29 درصد افزایش را ثبت کرده است.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه از رونمایی شاخص هم وزن بیش از دو سال و 6 ماه می‌گذرد، داده و اطلاعات کافی جهت تحلیل پذیر بودن این شاخص فراهم گردیده است با توجه به این موضوع فرصت مناسبی ایجاد شده تا سازمان بورس با این تغییر مختصر نسبت به تمامی حواشی پیرامون بلوک‌زنی و شاخص سازی پایان دهد. علاوه بر این نگاه بیرونی به بازار نیز واقعی‌تر شده و اینگونه استنباط نمی‌گردد که سرمایه‌گذاران در بورس همگام با شاخص کل بایستی بازدهی کسب کنند.

در این دو سال روزهای منفی فراوانی در بازار سرمایه تجربه و شاهد بوده‌ایم، حتی تا 70 درصد نماد‌ها معاملات منفی را سپری می‌کردند اما شاخص کل با نوسان مثبت به کار خود پایان داده بود و همچنین برعکس این موضوع نیز صادق است. به گونه‌ای که اکثر نمادهای بازار معاملات مثبت را تجربه کرده‌اند اما شاخص عددی منفی را نمایش می داد. این تناقضات از هر دو سو باعث تاثیرات روانی منفی بر ذهن معامله گران شده و خصوصاً در روزهای منفی بازار ناراحتی آنان را دوچندان می‌کند چه بسا منجر به عدم تمرکز و اخذ تصمیمات اشتباه در معاملات افراد گردد.

امیدوارم مسئولان ذی ربط در راستای استاندارد شدن قوانین بازار سرمایه  رفتن به سوی پیاده سازی سازوکار بین المللی در نهاد های مالی این تغییرات نه چندان دشوار را به زودی اعمال کرده و گامی مثبت در جهت بهبود شرایط بازار سرمایه بردارند.

 

مهدی میرزایی فعال بازار سرمایه

شاخص‌کل را اگر با همین عدد با سال 92 مقایسه کنیم، شاهد آن هستیم که خیلی از سهم‌ها افت‌های زیادی داشتند ولی شاخص کل صعودی بوده؛ یعنی سرمایه سهامداران در این مدت نسبت به سال 92 از بین رفته ولی شاخص به سقف همان سال می‌رسد. نحوه محاسبه شاخص کل یک مشکل است،  برخی مواقع مشاهده می‌کنیم بازار نزولی‌ست ولی بواسطه اینکه شرکتی مانند فارس بلوک زده می‌شود شاخص کل را مثبت نشان می‌دهند. مساله اخیر در رشد بازار بوده است شاخص کل چند هزار واحد بالا رفته و در ادامه سهم‌ها تکان نخورده و این بازدهی نشان می‌دهد برای کسایی که خارج از بازار سهام هستند به نظر می رسد کاذب باشد. از شاخص کل به عنوان ابزاری برای مثبت نشان دادن بازار سرمایه استفاده می‌شود. ولی شاخص هم وزن، وزن برابری سهام را نشان می‌دهد؛ وقتی کلیت بازار منفی است شاخص هم وزن منفی و چنان چه کلیت بازار مثبت است شاخص هم وزن نیز مثبت خواهد شد، ولی شاخص کل نمی‌تواند نماینده عمومی قیمت ها باشد. تاکنون از سوی سازمان بورس جهت پیگیری شاخص هم وزن به جای شاخص کل نیز پاسخی برای این کمپین نیامده است.

 

حامد ستاک- مدیر معاملات کارگزاری بانک مسکن

با توجه به انتقادهایی که به شاخص کل وارد است برخی از این انتقادها نیز درست است، نمی­توان پیش بینی دقیقی از شاخص کل ارائه نمود.  باید گفت این شاخص نماینده  واقعی تغییرات قیمت همه شرکت ها نبوده و دارای اشکالاتی است که پیش بینی برای آن خالی از اشکال نبوده است. در حالی که شاخص هم وزن معیار درست‌تری برای نمایندگی تغییرات قیمت همه شرکت ها است، متاسفانه فعالان بازار توجه چندانی به آن ندارند.


-متن ها ی سبز رنگ شاخص هم وزن را بخوانیداین هم اموزش ونکته فنی امروز
-
پورابراهیمی: کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت احیا می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
رئيس كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه در حال حاضر مصرف روزانه بنزين ما متاسفانه از 90 ميليون ليتر گذشته گفت: براي حل اين مشكل دو سناريوي سرانه مصرف براي هر خودرو­ و هر فرد در نظر گرفته شده است. 
 
محمدرضا پورابراهيمي افزود:­­ يكي از مباحث مطرح شده در جلسه غيرعلني امروز تصميم گيري در خصوص يارانه بنزين­ بود كه متاسفانه امروز به شكل متفاوتي از هدف گذاري كشور در حال اجراست و بايد تصميم عاجلي براي آن گرفته شود.
 
او ادامه داد: پيشنهادهايي از سوي دولت،كميسيون اقتصادي، كميسيون برنامه و­ بودجه و مركز پژوهش هاي مجلس ارايه شد كه اولين پيشنهاد در حوزه مصرف سوخت، بازگشت به همان متوسط 60 ليتر براي هر خودرو است و در حال حاضر مصرف روزانه ما متاسفانه از 90 ميليون ليتر نيز گذشته و اين امر نشان مي دهد يك دوم منابع ما يا در قالب قاچاق و يا اضافه مصرف در حال اتلاف است.
 
رئيس كميسيون اقتصادي مجلس با بيان اينكه دو سناريو براي اين موضوع در نظر گرفته شده است اظهار داشت: اين سناريو­ ­در نظر گرفتن سرانه مصرف براي هر خودرو­ و هر فرد است كه هريك ويژگي و نكات مثبت و منفي دارد.
 
پورابراهيمي افزود: مقرر شد اين موضوع در جلسه مشترك دولت و مجلس بررسي­ و جمع بندي شود و ظرف مدت دو هفته و حداكثر يك ماه آينده تصميم گيري نهايي در خصوص موضوع سوخت در كشور انجام و اعلام شود.

-تا این لحظه شاخص کل هم وزن 529واحد منفی علت عرضه ها هنوز ادامه دارد......
-شاخص هم وزن یادتان نرود ازاهم واجبات هست کنترل کنید
-بیمه البرز حمایت   زیر 1000ریال 900ریال
-تمام ان حمایتهایی که ما اشاره میکردیم ودیگران به تمسخر می گرفتند در حال وقوع است
-ظهر است وقاسم صف فروش ....
-البرز را ما زیر 1000ریال چند بار اشاره کردیم تا 1600ریال رشد کردبس بود رهایش می کردی ولی دو دستی بهش چسبیدی..... الان1345ریال صف فروش
-شاخص کل هم وزن تا این لحظه 543واحد منفی
-تا فردا خدا نگه دار
-
-


ارسال نظر برای این مطلب

88888
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره ما
کانال ما در تلگرامapsahm@ این سایت محل یاد داشتهای شخصی ما می باشد. سلب مسئولیت برای هر گونه خرید وفروش سهم با مشاوران مجوز دار بورسی وکارگزاران خبره بورسی تماس بگیرید با تقلید از هیچ سایت ویا وبلاگ ویا کانال تلگرامی سهم خرید وفروش نکنید بهترین راهکار جلوگیری از ضرر خرید پله اول یکصد هزار تومان می باشد بخش نظرات سایت بسته است بخش عضو گیری واطلاعات کاربری نیز تعطیل است.
نام کاربری :
رمز عبور :
  • آرشیو
  • 1398
  • کدهای اختصاصی