close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
فرا بورس ذوب پیش تاز

فرا بورس ذوب پیش تاز

سلام روز بخیر


-سه کارشناس اعلام کردند:

تحلیلی عجیب از بازدهی دومین عرضه اولیه و مهمترین چالش "اوان"

دو کارشناس درباره عرضه اولیه امروز۱۰درصد مبین وان کیش در تحلیلی عجیب حداقل بازدهی این شرکت را ۱۰۰ درصد برآورد کردند. یک کارشناس هم مهمترین چالش دومین شرکت جدید را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، طبق اعلام قبلی، امروز چهارشنبه 10 درصد سهام شرکت مبین وان کیش در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اولیه و طی آن 10 میلیون سهم به روش ثبت سفارش به عموم واگذار می شود تا دومین شرکت جدید سال ( بعد از به پرداخت ملت) وارد بازار سهام شود.

در عرضه اولیه "اوان" محدوده قیمتی هر سهم برای کشف قیمت 340 تا 347 تومان و سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی 450 سهم تعیین شده است.

در این رابطه مجتبی ابوالحسنی و سمیه بهره مند از واحد تحلیل و مشاوره سرمایه گذاری کارگزاری آراد ایرانیان با تحلیل جامع این شرکت 10 میلیارد تومانی، در برآوردی عجیب اعلام کردند: حداکثر سهامی که هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند خریداری نماید 450 سهم است که بر این اساس تعداد کدهایی که می توانند سهام را خریداری کنند 22.222 کد است که در صورت افزایش تعداد کاربران سهمیه تخصیص یافته هر کد کمتر از 450 سهم خواهد شد.

برای مثال در صورتی که 50 هزار نفر در عرضه اولیه شرکت نمایند به هر کد 200 عدد سهم خواهد رسید. قیمت عرضه در بازده قیمتی 340 تا 347 تومان خواهد بود با توجه به موارد بررسی شده سهم در آستانه قیمت (347 تومان) با افزایش تقاضا همراه می شود و پی ای سهم برابر با 6.5 مرتبه خواهد شد در نتیجه انتظار می رود سهم با رشد قابل ملاحضه ای همراه باشد و حداقل بازدهی 100 درصدی را به سهامداران بدهد.

اگر قیمت کشف شده برای این سهم 8،471 ریال باشد برای هر کد معاملاتی در حدود 70 هزار تومان نیاز به نقدینگی است.

همچنین محسن عباسی مدیرعامل مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر درمطلبی با عنوان "مهم ترین چالش پیش روی اوان چیست؟" اعلام کرد: شرکت برای سال 96 سودی معادل 533 ریال به ازاء هر سهم برآورد کرده که نسبت به 12 ماهه 95 ( یعنی 443 ریال) افزایش 25 درصدی دارد.

در 3 ماهه نخست امسال 145 ریال ( معادل 27 درصد بودجه) از سود برآوردی پوشش داده شده و این در حالی است که در بهار 95 شرکت صرفا 70 ریال سود سود ساخته بود.

درآمد قریب به 97 درصد قراردادهای شرکت از محل VAS (خدمات ارزش افزوده) تلفن همراه از شرکت همراه اول است و در واقع مابقی منابع درآمدی اوان، نقش خاصی در سود و زیان شرکت ندارند. از مدت این قرارداد 5 ساله کمتر از 3 سال زمان باقی است.

خدمات ارزش افزوده پیامکی (VAS) ، سرویس IVR (8*) ، سرویس آموزش الکترونیک، خدمات مدیا وایفای و سرویس استریمینگ صوت و تصویر از مهم ترین بخش های درآمدی شرکت محسوب می شوند.

قیمت 340 تومانی در نظر گرفته شده برای این سهم در عرضه اولیه با توجه به EPS  533 ریالی آن، بیانگرP/E 6.5 واحدی است. این در حالی است که در رابطه با سهم هم گروه اوان – یعنی اپرداز – p/e زمان عرضه اولیه معادل 5 بوده و هم اکنون 14 واحد است.

اگرچه شرکت در تلاش برای سوئیچ کردن خدمات و درآمدهای خود از 2g , 3g  به سمت LTE  است، ولی در این میان چند رقیب مهم در کنار شرکت وجود دارد که رقابت بر سر سهم بازار این حوزه در میان رقبا در سال 96 حساس تر نیز شده است.

حوزه فعالیت شرکت کمی ریسکی است ولی در مجموع با توجه به قیمت عرضه و شرایط صنعت می توان نسبت به رشد سهم حداقل برای یک دوره کوتاه مدت کاملا امیدوار بود.

اگرچه به گفته مسئولان شرکت، اوان در ماه های آتی تعدیل مثبت سود نخواهد داشت ولی باید دید با تغییر گرایش بازار هدف – از سمت 2G   و 3G  به سمت LTE – که سال گذشته تاحدودی شرکت را با مشکل مواجه کرده بود امسال اوان می تواند سهم بازار خود را در این حوزه حفظ نماید یا خیر.

انتهای پیام


-واردات پالم بیش از حد مجاز نیست

 

داریوش محمودی در نشست خبری امروز اظهار کرد: سالانه حدود ۱.۵ میلیون تن روغن خام به کشور وارد می‌شود که براساس ابلاغیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حد مجاز تعریف شده برای واردات روغن پالم حدود ۳۰ درصد بوده که این سهم در واردات سال‌های گذشته رعایت شده است و در واقع روغن‌های نباتی مانند پالم، سویا، آفتابگردان و کلزا عمده ترین سهم را در صنعت روغن نباتی جهان و ایران ایفا می‌کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی افزود: ۲۰۰ میلیون تن روغن خام در جهان تولید و مصرف می‌شود که حدود ۶۰ میلیون تن آن به روغن پالم اختصاص دارد و در این میان کمتر از یک درصد تولید روغن پالم در جهان، در ایران مصرف می شود.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی تصریح کرد: روغن پالم جز یکی از باکیفیت‌ترین روغن‌های نباتی در جهان است که عمده ترین سهم را در سبد مصرفی نیز دارد. اما از آنجا که صنایع لبنی برای پرچرب شدن محصولاتشان از روغن پالم استفاده کردند مشکلات و مسائلی پیش آمد که گریبانگیر صنایع روغن نباتی شد.

محمودی گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید روغن نباتی به سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان پیشنهاد دادیم که براساس پارامترها و معیارهایی مانند نرخ تورم، حقوق و دستمزد و غیره قیمت تمام شده واقعی صنعت را متناسب با وضعیت ارزی کشور کارشناسی، بررسی و محاسبه کند که براین اساس سازمان حمایت با افزایش قیمت روغن نباتی موافقت کرد که پیش بینی می‌شود در هفته آینده در ستاد تنظیم بازار به تصویب برسد و قیمت‌های جدید اعمال شود.

وی اظهار کرد: صنعت روغن نباتی از مسوولان و دستگاه‌های متولی انتظار دارد تا با اصلاح ساختار تعرفه بستری فراهم کند تا به مردم به عنوان مصرف کنندگان و تولید کنندگان روغن نباتی بتوانیم بیش از پیش خدمت کنیم اما این در حالی است که تعرفه واردات روغن پالم از ۱۰ درصد به ۴۰ درصد و تعرفه واردات روغن سویا از چهار درصد به ۲۰ درصد رسیده است و سیاست‌گذاری اخیر وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر مشوق‌های تعرفه‌ای در صورت خرید دانه‌های روغنی تولید داخل نیز تاثیر چندانی بر اصلاح این وضعیت و کمک به صنایع روغن نباتی نداشته است.-
-فسرب جلسات قبل ما گفتیم حمایت 2600ریال تا 2650ریال افت کرد الان 2883ریال یک تشخیص صحیح ویک رشد متعارف
-ذوب الان یک هفته است مدام مستقیم وغیر مستقیم اشاره کلی به سهم داریم روند ذوب صعودی است افت ناگهانی را فرصت تلقی کنید
-امروز عرضه اولیه داریم البته احتمالا بعد از ساعت کاری بورس ممکن است عرضه شود
-گروه فلزات اساسی مثبت والان لیدر بازار است.... گروه خودرو دیگر نمی تواند نقش لیدر بازار را بازی کند چون از حاشیه سود سازی مناسبی برخوردار نیست
-فزرین .....فعلا صف خرید وامکان رشد بیشتر
-اماتورها ذوب را در بلند مدت بسمت 900وبعد 1000ریال هل خواهند دادفعلا 750ریال حمایت
-نمادهای رند بازار شاخص کل رل مثبت کردند فولاد فخوز فملی حکشتی پرداخت  کگل شپنا
-در مورد فولاد فملی حکشتی شپنا هفته های قبل قبل از رشد اشاره به رشد تدریجی این سهم ها کرده بودیم
-ومعادن نیز قبلا حمایتش 1200 ریال اعلام شده بود الان 1293ریال
-گروه خودرو تقریبا از چرخه بازار کناره گرفته است الان منفی است
-گروه فلزات اساسی مثبت هست ولی صف خرید نیست لذا مثل دفعات قبل باز هم اصلاح قیمت خواهد کرد
-حکایت این عرضه اولیه از چاه اب شور در اوردن است
-گروهی نقد تمایل به اصلاح شاخص دارند ولی برای باز گشایی بانکی ها شاخص باید به مرز 82000واحد برسد تا این لحظه شاخص با 300واحد رشد در محدوده81614 واحد قرار د ارد البته تا ساعت 12/30 این وضعیت تغییر خواهد کرد
-کترام  ....... در حال اصلاح قیمت حمایت  نامشخص
-تا شنبه خدا نگه دار
-
-[ چهارشنبه 18 مرداد 1396 ] [ 7:29 ] [ حامد ]