close
تبلیغات در اینترنت
خرید هاست
tsetmcبورس تهران گروه مسکن

خانه | پست الکترونیک | آرشیو

نوشته ها ی شخصی ما در معلم بورس

کانال ما در تلگرام apsahm@با مستندات کدال سهم ها را رصد وخریداری کنید


tsetmcبورس تهران گروه مسکن

سلام دیده بان نویسنده ارمان


.خرید سهام تستی 100 هزار تومان صرفا جهت نوسان گیری کوتاه مدت
نام نمادهاحمایتهامقاومتهاتوضیحات...............
غالبر

درحال اصلاح قیمت
وبشهر

در حال اصلاح قیکت
غپینو

اصلاح قیمت شروع خواهد شد
حتوکا
فعلا 2100ریالزیر 1900ریال خوبه
دکوثر1600ریال1750ریالولی واما فعلا پشتوانه صورتهای مالی قوی نیست

.خوب بازار را امروز نیز رصد خواهیم کرد با بازاری که بسمت خوشبینی حرکت میکند دست وپا شکسته میشود در این بازار سود گرفت تا شب عید با ما همراه باشید حتما به نان ونوایی خواهید رسید شاخص کل سرصبح بازی را مثبت اغاز کرده است
-خوب پس تجربه میگوید میشود در همین بازار هم سود گرفت از اول سال هم سود گیری منطقی منتهی با درصدهای کمتر مدام تکرار شده است کلا ادم بی روحیه بدرد بورس نمیخورد
-خوب پنج سهم را در سبد گذاشتیم دلیلی ندارد اگر وجه نقد داشتیم همین امروز همین حالا خرید کنیم برای خرید مدبرانه باید صبر کرد همه ما در حال تمرین سبد سازی هستیم

-
سلام به نظرتون با کاذر چیکار کنم امروز بفروشم یا بالاتر میاد
پاسخ : یک فعال بورس نباید بگوید چکار کنم
حمایت 1150ریال مقاومت 1300ریال فعلا
گزارش مالی بیاید معادله فرق خواهد کرد

-دامین 2328ریال صف خرید یک ماه بود داد وهوار میزدیم وقت خرید است قیمت 2100ریال بود دو هزار کاربر در توهم بخرم نخرم بودند اما سهم رشد ده درصدی خود را تکرار کرد
-
در گفتگو با مدیر سرمایه گذاری کارگزاری بانک رفاه عنوان شد:

-
مدیر پذیرش شرکت بورس در گفت‌وگو با فارس خبر داد
آمادگی برای عرضه اولیه سهام سه شرکت و یک اوراق جدید
مدیر پذیرش شرکت بورس تهران از عرضه اولیه سهام سه شرکت جدید پس از بهبود شرایط کلی بورس تهران خبر داد و گفت: برای نخستین بار اوراق استصناع گروه توسعه ملی با سود 23 درصدی در بورس منتشر می‌شود.
 

مدیر پذیرش شرکت بورس تهران از عرضه اولیه سهام سه شرکت جدید پس از بهبود شرایط کلی بورس تهران خبر داد و گفت: برای نخستین بار اوراق استصناع گروه توسعه ملی با سود 23 درصدی در بورس منتشر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)  و به نقل از خبرگزاری فارس  اسماعیل درگاهی ، از آمادگی بورس تهران برای عرضه اولیه سهام سه شرکت جدید بورسی خبر داد و گفت:‌ شرکت پتروشیمی فجر از مجموعه شرکت‌های تابعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در صدر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران قرار دارد که در صورت تمایل سهامدار عمده 10 درصد از کل سهام این شرکت 250 میلیارد تومانی در بازار دوم بورس عرضه می‌شود.

در عین حال 10 درصد از سهام شرکت فولاد کاوه نیز در فهرست عرضه‌های اولیه سهام شرکت بورس قرار دارد که عرضه آن بستگی به شرایط کلی بازار سهام دارد. این شرکت از مجموعه شرکت‌های متعلق به بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بوده که از سرمایه‌ای بالغ بر حدود 80 میلیارد تومان برخوردار است.

وی افزود: علاوه بر شرکت‌های مذکور، لیزینگ ملت از مجموعه شرکت‌های تابعه بانک ملت نیز در صف عرضه‌های اولیه سهام شرکت بورس قرار دارد. سرمایه این شرکت بالغ بر 80 میلیارد تومان است که در صورت تمایل سهامدار عمده 10 درصد از آن در بازار دوم بورس برای نخستین بار عرضه می‌شود.

مدیر پذیرش شرکت بورس با اشاره به تداوم فرآیند پذیرش و بازاریابی شرکت‌ها و سهام شرکت‌ها و اوراق بهادار جدید در شرکت بورس عنوان کرد: برای نخستین بار اوراق استصناع به منظور تأمین مالی یک پروژه معدنی در بورس تهران پس از پذیرش و دریافت موافقت اصولی پذیره‌نویسی و در عین حال معاملات ثانویه آن نیز در این بازار کلید خواهد خورد.

وی ادامه داد: اوراق استصناع چارچوبی مشابه اوراق صکوک اجاره داشته با این تفاوت که بانی این اوراق به منظور تأمین مالی پروژه مورد سفارش سرمایه‌گذار از طریق بازار سرمایه منابع موردنیاز را جمع‌آوری و به مجری پروژه تزریق می‌کند.

درگاهی با بیان اینکه این اوراق هم اکنون در مرحله کسب موافقت اصولی از سازمان بورس است، ادامه داد: برای نخستین بار اوراق استصناع از سوی شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی وابسته به گروه توسعه ملی به منظور ساخت کارخانه کنسانتره 2.5 میلیون تنی سنگ‌آهن با حجمی بالغ بر 162 میلیارد تومان جهت پذیرش در بورس ارائه شده است. این اوراق با پرداخت سود یکساله 23 درصدی از امتیاز معافیت مالیاتی برخوردار است و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی پرداخت سود علی‌الحساب آن را تضمین کرده است، در عین حال فرآیند پذیره‌نویسی و بازارگردانی این اوراق بر عهده شرکت تأمین سرمایه نوین است.

این مقام مسئول از بررسی راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان و نیز اوراق مشارکت شهرداری‌ها در بورس تهران نیز خبر داد و گفت: شهرداری شیراز با توجه به پروژه‌های تعریف شده خود در حوزه‌های ساختمانی، مترو و عمرانی بنا دارد، اوراق مشارکتی با حجم 216 میلیارد تومان با سود علی‌الحساب یکساله 21 درصدی منتشر و از طریق بورس تهران معاملات ثانویه آن را عملیاتی کند. در عین حال بورس تهران رایزنی‌هایی با شهرداری تهران در دستور کار قرار داده تا در برخی از پروژه‌های عمرانی از ظرفیت‌های بازار سرمایه به نحو بهینه استفاده شود.

وی از پذیرفته‌نویسی اسناد خزانه اسلامی از طریق بورس تهران در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت:‌ در گام نخست ارقامی که برای انتشار این اوراق از سوی دولت تعیین شده مبلغی در حدود 250 تا 300 میلیارد تومان است، اما با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که در این زمینه صورت گرفته به طور حتم این ارقام با افزایش چند برابری روبه‌رو خواهد بود و بنابر این طبیعی است که بخشی از اوراق اسناد خزانه اسلامی پس از شکل‌گیری نهادهای مالی مورد نیاز آن از طریق بورس تهران انجام شود.


-سهم ششم چند عرضه اولیه اگر منجر به نزول وساپا فرض به 920ریال شد میتواند سیگنال خرید تستی 100 هزار تومان باشد
-سهم هفتم
با سلام و خسته نباشید
به نظرتون مرقام حمایت 2110 یا 2050 ریالی خودش رو می شکنه یا برمی گرده؟
پاسخ : احتمال دارد از این مقاومت عبور کند اما
حمایت2050و2100ومقاومت 2200و2250ریال

-مرز حمایت فخوز 2000ریال است صبر کنید ممکن است حتی این حمایت هم رعایت نشود
-
در گفت وگو با بورس پرس اعلام شد:

توصیه ها و هشدارهای عسکری مارانی در انتشار اسناد خزانه اسلامی

مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران در مورد عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی که فردا انجام می شود ، توصیه ها و هشدارهایی اعلام کرد.

علیرضا عسکری مارانی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره انتشار اسناد خزانه اسلامی و عرضه اولیه این اوراق جدید که فردا اولین دور آن با 40 میلیارد تومان در فرابورس انجام می شود ، اظهار داشت: مهمترین نکته این اوراق مربوط به کشف قیمت و نرخ تنزیل و اصطلاحا" زیر کوپن است که نرخ آن باید مانند نرخ بین بانکی باشد.

وی ادامه داد: بنابراین متولیان بازار پول به همراه مسئولان بورس باید هماهنگی های لازم را در این مورد انجام دهند تا کشف قیمت این اوراق منطقی و متعادل باشد. در غیر این صورت به دلیل نیاز شدید پیمانکاران به منابع مالی از یک سو و نبود بازارگردان از سوی دیگر، نرخ تنزیل اوراق به سرعت افزایش خواهد یافت و موجب افزایش P/E اوراق می شود و در نهایت به ضرر بازار سرمایه تمام خواهد شد.

این کارشناس ارشد بازارهای مالی و صنایع به ریسک دیگر انتشار و عرضه اوراق اسناد خزانه اسلامی اشاره کرد و گفت: در حالی پرداخت یارانه به مردم و صنایع باعث بروز مشکلاتی برای دولت و چالش هایی در تامین منابع مالی لازم شده که با توجه به کوتاه و میان مدت بودن اوراق و نبود نرخ سود و سر رسید اسفند 94 هزار میلیارد تومان از اوراق ، این احتمال وجود دارد که در صورت عدم مدیریت صحیح، زمینه افزایش بدهی های دولت فراهم شود و در کمتر از سه سال  معضل جدیدی شکل گیرد و باعث بروز مشکلاتی در آینده شود.

عسکری مارانی افزود: برخی کارشناسان که مدافع بازار بدهی بوده و مباحث تئوری آن را از حفظ هستند باید به این نکته کنند که این اوراق به شرطی آینده مثبتی خواهند داشت که دارایی های با ارزشی در بخش واقعی اقتصاد وجود داشته باشد و در فضای کسب و کار رونق اقتصادی حاکم باشد نه رکود.

وی در خاتمه گفت: این همه در حالی است که مجموع دارایی های شرکت های تامین سرمایه به دو هزار میلیارد تومان هم نمی رسد اما از قرار معلوم قرار است این گروه متولی بازار گردانی اسناد خزانه اسلامی باشد.

انتهای پیام


-حجاج را درحالیکه زنده بودند، با لیفتراک به داخل سردخانه‌ها ریختند!تیک بزنید
-
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ؛
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست ایران و 1+5 در نیویورک گفت که این اتحادیه به تعهد خود برای لغو تحریم های ایران پایبند است.

به گزارش ملت بازار، فدریکا موگرینی تاکید کرد: توافق هسته ای میان ایران و 1+5، دو طرف را ملزم به انجام تعهداتشان می کند.

مسئول سیاست خارجی اروپا افزود: اتحادیه اروپا پیش از اقدام های بعدی، منتظر اعلام نظر مجلس ایران درباره توافق خواهد ماند.

به گفته موگرینی، به محض آنکه توافق هسته ای به مرحله اجرایی برسد، یک کارگروه مشترک با هدف نظارت بر اجرای تعهدات، شکل خواهد گرفت.

وی گفت : اطمینان دارد مانعی بزرگ بر سر اجرای توافق هسته ای وجود نخواهد داشت. موگرینی همچنین ساختار 1+5 را الگویی مناسب برای حل و فصل سایر بحران های منطقه ای دانست و در پاسخ به این پرسش که آیا در نشست شب گذشته با طرف های ایرانی درباره موضوع سوریه رایزنی شد، گفت: البته که چنین گفت وگویی صورت گرفت.

مطابق توافق هسته ای، آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) باید تا 15 دسامبر (24 آذر) ارزیابی نهایی خود از برنامه های هسته ای ایران را منتشر کند و پس از آن، مفاد توافق اجرایی خواهد شد
- با سلام
سایپا و زامیادو پارس خودرو جهت سود اوری بیشتر کدام مناسبتر است ؟ با ذکر دلیل با توجه به تمام جوانب سرمایه گذاری بفرمایید؟
ممنون از جنابعالی
پاسخ : پر ریسک خپارس است
خساپا کم ریسک تر
خزامیا ریسک متوسط
گزینه خطرناک خودرو چون قیمتش بالاست
خبهمن از همه کم ریسک تر
البته همه اینها حمایت ومقاومتی دارند
پاسخ : ورود بدون برنامه یعنی افتادن در تله
پاسخ : سوال شما ده صفحه توضیحات دارد وما یک دقیقه هم وقت نداریم

-ضربه ای که همه ما در بورس میخوریم چند علت دارد

1-خرید وفروش غیر عقلانی اماتور ها

2-عرضه های ناگهانی حقوقی ها

3-رانت اطلاعاتی نمادها که فرض چند روز قبل از انتشار در کدال یک سهم صعود ویا نزول میکند

4- روش تشخیص بسیار پیچیده است اما شدنی است وتمرین فشرده می خواهد

5- الان سهمی را دیدم گوشه بورس خاک میخورد اما شواهد نشان میداد در شش ماهه 400ریال رشدخواهد کرد ولی همین سهم رتبه نقدشوندگی اش به نسبت 100فقط 10 است


-بورس مستعد صعود است ولی ارزش روزانه معاملات الان ساعت 11/14دقیقه حدود 25میلیارد تومان است در حالی که بانکهامحل جولان پول است من باب شوخی وتفریح یک وام سه ساله لوازم منزل 2/5میلیون تومانی سه ساله از بانک ملت گرفتم 36 ماهه باید 3/63میلیون تومان قسط بدهم حدود 1/130میلیون تومان روی وام کشیدند این یعنی رواج اشکار سفته بازی در کشور کشوری که میخواهد اقتصاد خود را بر پایه تولید وبدون اتکا به دارمد نفت پایه ریزی کند وجود مخرب چنین وام هایی کمر تولید را می شکند
-وبوعلی روزهایی که حجم معاملاتش هیچ وقت زیر میلیون نمی امد تا این لحظه فقط 31000سهم معامله شده است ما 13 سال بورس فعال داشتیم ولی بورس دوسال قبل بورس نبود صرفا تخریب مستمر بازار سرمایه بود وهیچ مسئولی هم جوابگو نیست
-
درگفت وگوی بورس پرس با رئیس اداره عملیات فرابورس:

زمان قطعی عرضه اولیه ۱۰ درصد"غفارس" اعلام شد/ "کتوکا" فعلا" نامعلوم

رئیس اداره عملیات بازار شرکت فرابورس زمان قطعی عرضه اولیه ۱۰ درصد سهام شیر پگاه فارس در فرابورس و شرایط آن را اعلام کرد و از نامعلوم بودن عرضه اولیه صنایع نسوز توکا خبر داد.

بهنام محسنی در گفت وگو با پایگاه خبری بورس پرس، درباره عرضه اولیه سهام شیر پاستوریزه پگاه فارس اظهار داشت: طبق هماهنگی های به عمل آمده مقرر شد روز یکشنبه 12 مهر 10 درصد از سهام این شرکت در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اولیه شود.

وی ادامه داد: در این عرضه 10 میلیون سهم برای کشف قیمت از طریق کارگزاران و 10 میلیون سهم دیگر برای معامله گران آنلاین در نظر گرفته شده است. سهمیه هر کارگزار با تمام شعب نیز 101 هزار سهم تعیین شده و سهمیه هر معامله گر انلاین نیز در روز عرضه تعیین و اعلام می شود.

به گفته این مقام مسئول در این عرضه هیچ یک از صندوق های سرمایه گذاری سهمیه ندارند.

محسنی در مورد زمان عرضه اولیه 10 درصد دیگر شرکت آماده یعنی صنایع نسوز توکا هم به بورس پرس گفت: این شرکت در حالی امروز جلسه معارفه ایی را در اصفهان برگزار کرده که فعلا" زمان قطعی عرضه 7 میلیون و 200 هزار سهم نهایی نشده و به محض قطعی بودن آن ، اطلاع رسانی خواهد شد.


-
در اظهاراتی تازه اعلام شد:

نگرانی نماینده مجلس معروف از وضعیت بورس/ دو مورد مهم باید مشخص شوند

نماینده مجلس معروف و بورسی در اظهاراتی تازه در مورد تاسیس بورس ارز و مسکن، سرمایه گذاران خارجی و وضعیت بورس اظهار نظر کرد و گفت:نگران وضعیت بورس ایران هستم و برای بهبود وضعیت آن باید نرخ خوراک پتروشیمی ها تثبیت و نرخ بهره مالکانه معادن مشخص شود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمدحسن نژاد که قبل از حضور در مجلس یکی از فعالان بازار سرمایه و مدیرعامل کارگزاری رضوی بود و پیش از این هم پیش بینی هایی در مورد وضعیت بورس و شاخص کرده،این بار در مورد تاسیس بورس ارز و مسکن، سرمایه گذاران خارجی و وضعیت بورس اظهارنظر کرد و به خانه ملت گفت: در تاسیس بورس‌ها باید تدابیر کارشناسی اتخاذ شود و اینکه برای هر موضوعی بصورت شتابزده بورس در کشور تشکیل شود، صحیح نخواهد بود.

وی ادامه داد: بورس یعنی بازار متشکل که در آن باید واحدها، معیارها و استانداردها مشخص باشد. حال سوال این است که د رشرایط فعلی چه کسی می خواهد در بورس مسکن، عرضه یا تقاضا داشته باشد؟
این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: البته خرید و فروش اوراق مسکن در بورس با موضوع بورس مسکن متفاوت بوده و قابل پذیرش است.
 حسن‌نژاد با بیان اینکه در کجای دنیا ارز در بورس خرید و فروش می شود،تاکید کرد: هم اکنون در مدیریت بازار ارز با مشکل روبرو هستیم. بنابراین ریسک تاسیس بورس ارز بالا است . نباید فراموش کرد در تخصیص ارز کالاهای واسطه ای مسئله داریم. بنابراین باید به این ملاحظات توجه شود.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با مثبت ارزیابی کردن حضورخارجی ها در بورس ایران ادامه داد:در شورای عالی بورس مصوب شده و حضور خارجی ها در بورس مشکلی ندارد.

حسن‌نژاد ادامه داد: نگران وضعیت بورس ایران هستم و برای بهبود وضعیت بورس باید نرخ خوراک پتروشیمی ها تثبیت و همچنین نرخ بهره مالکانه معادن نیز مشخص شود.

وی با تاکید بر لزوم شفاف شدن وضعیت نرخ سود بانک ها گفت: مقرر شده بود مطالبات مشکوک الوصول بانک ها را در حساب ها بصورت ذخیره لحاظ کنند که این روی سودآوری بانک ها تاثیرگذار بود و نگرانی هایی ایجاد کرده بود.

انتهای پیام
 


-
پرونده "کالسکه دودی" در تسنیم ــ ۳

حیف‌ومیل ۱۲ هزار میلیارد تومانی خودروسازان

بررسی صورت های مالی و دارایی های دو خودروسازی اصلی کشور نشان می دهد که سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی به هدر می رود.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طی دو شماره قبل از پرونده ویژه «کالسکه دودی» با استناد به گزارش ها و آمارهای رسمی، از ابعاد عجیب و قابل‌تأمل انحراف منابع خودروسازی به نفع افراد خاص پرده‌برداری شد. اشاره شد که اگر انتظار از عملکرد سایپا و ایران‌خودرو آن اندازه باشد که فقط از پس سود بانکی داراییهای خود بر بیایند، باید سالانه رقمی حدود 6500 میلیارد تومان سود خالص داشته باشند. همچنین تطبیق این شرکتها با همنوعان خارجیشان، نشان داد که یک خودروساز با ابعاد فروش خودروسازان ایرانی، بصورت استاندارد سالانه حدود 6000 میلیارد تومان سود کسب می‌کند. حال آنکه جمع زیان سال 91 دو خودروساز بزرگ ایران رقمی معادل 900 میلیارد تومان را نشان می‌دهد، و برای سالهای بعد از آن نیز آمار قابل اتکایی در دست نیست.

نبود آمار قابل اعتماد از دو شرکت خود به تنهایی ساختار بیمار آنها را نشان می دهد. اگر یک شرکت که 15 هزار پرسنل دارد فاقد آمار باشد، ملاک ارزیابی درباره موفقیت و شکست مدیریت آن چیست؟ صاحبان آن چگونه می توانند درباره حفظ و یا برچیده شدن آنها تصمیم گیری کنند؟
به این ترتیب میزان انحراف منابع خودروسازی به نفع مدیران و افراد خاص تنها در سال 91 را می‌توان از جمع این دو مؤلفه، بین 7 تا 8 هزار میلیارد تومان دانست. این رقم در سال جاری نیز با لحاظ تورمهای 34 درصدی سال 92 و 16 درصدی سال گذشته، قابل برآورد است. حیف و میل در صنعت خودروسازی هم‌اکنون سالانه در حدود 12 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
در این شماره به اختصار به خشت اول ساختار و زیربنای اصلی مشکل در خودروسازی، یعنی مدیریت سیاسی و پیچیده خودروسازی پرداخته می شود.

ساختار سیاسی، مدیریت خودروسازی
مصاحبه های متعدد با دانشمندان و افراد اجرایی و همچنین گزارش مجلس نشان می‌دهد که اجماع نخبگان، بر این باور است که سیاسی بودن مدیریت در خودروسازی ها یکی از مهمترین عوامل – بلکه مهمترین عامل - مشکلات خودروسازی است. در این صنعت عزل و نصبها در سطوح بالایی و میانی، به‌شدت با گرایشهای سیاسی آمیخته است؛ همچنین کیفیت عملکردها و نیز نظارت، به‌شدت صبغه سیاسی دارد.
به دلیل سیطره‌ سازوکارهای سیاسی بر ساختار و عملکرد صنعت خودروسازی، انواع فساد کشف شده در این صنعت را می‌توان ذیل عنوان «فساد سیاسی» دسته‌بندی کرد. گزارش تحقیق و تفحص مجلس از خودروسازی تصریح دارد: «بررسی مستندات حاکی از آن می‌‌باشد که دو خودروساز بزرگ کشور به صورت دولتی و سیاسی مدیریت می‌‌گردند و غالب عزل و نصب‌ها در سطوح هیأت مدیره و مدیران میانی تحت فشار و یا حمایت خاص برخی از مدیران ارشد سیاسی و یا حتی برخی تأمین‌کنندگان بزرگ صورت می‌‌پذیرد. تحلیل و بررسی‌های کار‌شناسی مؤید این نکته مهم می‌‌باشد که این امر یکی از مهم‌ترین موانع خصوصی‌سازی واقعی است؛ بدیهی است هدایت بنگاه‌‌های اقتصادی با رویکرد دولتی و دستوری، تشکلی سیاسی ـ اقتصادی را ایجاد نموده و به‌یقین تضمین‌کننده اهداف اقتصادی بنگاه نخواهد بود.»
بنابر تعریف بانک جهانی، فساد سیاسی «استفاده از منابع عمومی برای مقاصد خصوصی» است. همچنین احمد توکلی – اقتصاددان و نماینده مجلس – فساد سیاسی را به این صورت تعریف می‌کند: «تغییر ملاک تصمیم‌گیری از منافع و مصالح عمومی به منافع شخصی، تباری، گروهی یا خارجی.»
به این ترتیب در پی سیاسی شدن شبکه مدیریت در این صنعت، کشف انواع فساد سیاسی در خودروسازیها به هیچ‌وجه عجیب نیست. اختلاس، کلاهبرداری، زد و بند، تبارگرایی، ویژه‌خواری، سرمایه‌داری رفیقانه، تجارت نفوذ، دلالی، سفته‌بازی، مارکتینگ پول، تجمل‌گرایی و سایر اشکال فساد ساختاری، و همچنین عوامل متنوعی که نهایتاً به ناکارآمدی ساختاری می‌انجامد، با عزل و نصبهای سیاسی، کاملاً در این صنعت نهادینه شده و قوام یافته است.

شکل‌دادن ساز و کارهای خودروسازی به نفع مدیران
علی‌لو، مسئول تیم تحقیق و تفحص از خودروسازی، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم از سوء استفاده از عموم جایگاههای مدیریت اقتصادی شرکتها، و تقسیم آنها به‌عنوان جوایز سیاسی بعد از انتخاباتها رونمایی کرد و گفت: «شرکت ایران‌خودرو حدود 164 و سایپا نزدیک به 70 شرکت اقماری دارند، که عموم این شرکت‌ها بعد از انتخابات‌های مختلف از جمله ریاست جمهوری تأسیس شده‌اند.»
متأسفانه سوء‌استفاده و بهره‌برداری از منابع خودروسازی به نفع مدیران، ابعاد پیچیده و گسترده‌ای را دربر می‌گیرد. چند شغله بودن و عضویت مدیران رده بالا و حتی مدیران میانی خودروسازی در چندین سمت گوناگون در این شرکتها، کاملاً عادی و معمول است. گزارش مجلس تصریح دارد: «تصدی چند پست و عضویت مدیران ارشد شرکتهای خودروساز در هیأت مدیره شرکت‌های زیرمجموعه بصورت عرف درآمده است. در بررسی مستندات مشخص شد مدیران عامل، قائم مقامهای مدیران عامل، معاونان و بسیاری از مدیران میانی هر دو شرکت، ریاست و یا عضویت هیأت مدیره چند شرکت مهم زیرمجموعه را نیز برعهده دارند.»
شاید توجیه مسئولین صنعت برای عدم تمرکز بر مدیریت یک جایگاه و اپیدمی چند شغله بودن، استفاده از توانمندی و قابلیتهای مدیران در مراکز دیگر صنعت باشد؛ اما فوراً این سؤال پیش می‌آید که  اگر این تعدد مشاغل در جایگاههای ضربدری و شبکه‌ای با هدف کارآمدی بیشتر ایجاد شده‌اند، چرا از کارآمدی در این صنعت اثری دیده نمی‌شود؟ چرا براساس گزارشهای رسمی، 60 درصد از این شرکتها زیان‌ده هستند؟

در گزارش مجلس از خودروسازی آمده است: «بررسی اجمالی صورت‌های مالی اساسی دو شرکت بزرگ خودروساز ایران‌خودرو و سایپا حاکی از خروج این شرکت‌ها از مسیر ایفای وظایف اصلی خود (تولید خودرو) و ایجاد انبوهی از شرکت‌های اقماری (به ترتیب در حدود 150 و 90 شرکت) و بعضاً صوری در داخل و خارج از کشور با مدیریتهای ماتریسی، تو در تو، پیچیده و فاقد کارآمدی لازم یا غیرفعال است، که محل جذب منابع انسانی و انجام معاملات خاص شده‌اند و بعضاً با تهیه و تنظیم صورت‌های مالی غیرشفاف و غیر قابل اتکاء، حقوق صاحبان سرمایه را در معرض سفته‌بازی، دلالی و تهدید قرار داده‌‌اند و در ‌‌نهایت خسارت ناشی از اینگونه عملکردها را در قالب هزینه سربار و هزینه مالی و امثالهم با افزایش قیمت محصولات بر دوش مصرف‌کننده نهایی قرار گرفته است.»
برای ذکر میزان پاداشهایی که بین مدیران این صنعت رد و بدل می‌شود، می‌توان به یک مثال اشاره کرد. 35 درصد از سهام یک بانک خصوصی متعلق به ایران‌خودرو است. مدیران عامل این شرکت هم‌زمان با مدیریت عاملی ایران‌خودرو، ریاست هیأت مدیره این بانک پارسیان را نیز برعهده داشته‌اند؛ گرچه سایتهای این بانک و بانک مرکزی از درج نام رئیس هیأت مدیره این بانک استنکاف کرده‌اند. گذشته از عواید دیگر، تنها میزان پاداش ریالی پنج تن از اعضاء هیأت مدیره این بانک طی سال 91 (سال زیاندهی خودروسازی) مجموعاً مبلغ قابل توجه 800 میلیون تومان بوده است.
ابعاد غیررسمی کانالیزه شدن منابع به نفع مدیران خودروسازی نیز جای تأمل دارد. تنها در یک کانال و طی سالهای 81 تا 85، برآورد این مقدار بالغ بر 1000 میلیارد تومان بوده است. در گزارش مجلس تصریح شده است: «نقض "بند 3 ماده ی 258 لایحه‌ی اصلاح قسمتی از قانون تجارت" از طریق استفاده از اموال شرکت برخلاف منافع شرکت برای شرکتهایی که برخی از مدیران خود در آن به‌صورت غیرمستقیم ذینفع بوده‌اند. لازم به ذکر می‌باشد حجم معاملات شرکتهای مرتبط با افراد مذکور طی سالهای 1381 الی 1385 با یک شرکت خودرسازی بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال بوده است.»
حال آنکه با لحاظ تورم، و درنظرگرفتن کانالهای متعدد ایجاد شده برای فساد طی سال 85 تاکنون ابعاد مسأله گسترش قابل ملاحظه‌ای پیدا خواهد کرد. بنابراین جای تردید نمی‌ماند که ایجاد شرکتهای متعدد و جایگاههای مدیریتی پرشمار و تصدی ضربدری این جایگاهها، برای بهره‌برداری کلان از منابع خودروسازی بوده است. این شبکه مدیریتی مسموم و مسأله‌دار، راهبردهای معیوب و مسیرهای منحرفی را برمی‌گزیند. در شماره‌ آینده به برخی از کانالهای متنوع بروز فساد در شبکه مدیران خودروسازی اشاره خواهد شد و فهرست‌وار تبعات این مدیریت معیوب را بر‌خواهیم شمرد.
-تا فردا خدا نگه دار
-

--
-

-
-
-
-
-+ نوشته شده در سه شنبه 07 مهر 1394 ساعت 7:40 توسط حامد | | تعداد بازدید : 76

مطالب قبلی

صفحات وبلاگ

منوی اصلی

تبلیغات

دسته بندی خبر ها

نظر سنجی

درباره ی ما


کانال ما در تلگرامapsahm@ این سایت محل یاد اشتهای شخصی ما ومحل گفتگوی بورسی اقوام و دوستان است. سلب مسئولیت برای هر گونه خرید وفروش سهم با مشاوران مجوز دار بورسی وکارگزاران خبره بورسی تماس بگیرید با تقلید از هیچ سایت ویا وبلاگ ویا کانال تلگرامی سهم خرید وفروش نکنید بهترین راهکار جلوگیری از ضرر خرید پله اول یکصد هزار تومان می باشد بخش نظرات سایت بسته است بخش عضو گیری واطلاعات کاربری نیز تعطیل است.

آرشیو

پیوند های وبلاگ

لینک های روزانه

امار وبلاگ

امکانات


Powered By
rozblog.com
کانال ما در تلگرامapsahm@ این سایت محل یاد اشتهای شخصی ما ومحل گفتگوی بورسی اقوام و دوستان است. سلب مسئولیت برای هر گونه خرید وفروش سهم با مشاوران مجوز دار بورسی وکارگزاران خبره بورسی تماس بگیرید با تقلید از هیچ سایت ویا وبلاگ ویا کانال تلگرامی سهم خرید وفروش نکنید بهترین راهکار جلوگیری از ضرر خرید پله اول یکصد هزار تومان می باشد بخش عضو گیری واطلاعات کاربری نیز تعطیل است.

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ bourseclasor محفوظ می باشد.