close
تبلیغات در اینترنت
کشف روند کاری سخت ودشواردر بورس
loading...

نوشته ها ی شخصی ما در معلم بورس

سلام روزبخیر-کانال ما در تلگرامapsahm@-شاخص کل شروع بازا ر را بات 3000واحد رشد رقم زد-بیمه نوین یک کشف روند صحیح زیر 2300ریال الان بالای 2500ریال معامله میشود-در گروه لیزینگ ولیز فعال تر از بقیه است-با اغاز فصل پاییز در یک فصل باید حداقل بیست کشف روند صحیح صورت بگیرد فعلا بازار را با حوصله رصد میکنیم-کاسپین ممکن است در بلند مدت از مقاومت 20000ریال عبور کند-من بیست درصد سهم دارم و80 درصد نقد هستم بی منطق وارد هیچ سهمی نمیشوم.....رتاب-ولساپا- نوین-قپیرا اخرین تشخیص های صحیح ما بوده است......نباید…


سلام روزبخیر


-کانال ما در تلگرامapsahm@
-شاخص کل شروع بازا ر را بات 3000واحد رشد رقم زد
-بیمه نوین یک کشف روند صحیح زیر 2300ریال الان بالای 2500ریال معامله میشود
-در گروه لیزینگ ولیز فعال تر از بقیه است
-با اغاز فصل پاییز در یک فصل باید حداقل بیست کشف روند صحیح صورت بگیرد فعلا بازار را با حوصله رصد میکنیم
-کاسپین ممکن است در بلند مدت از مقاومت 20000ریال عبور کند
-من بیست درصد سهم دارم و80 درصد نقد هستم بی منطق وارد هیچ سهمی نمیشوم.....رتاب-ولساپا- نوین-قپیرا اخرین تشخیص های صحیح ما بوده است......نباید کور کورانه حمله کرد وکوره پول سوزی راه انداخت
-همگام با شاخص کل از نردبان بازار بالا نمیرویم همگام با ملاحظات سرمایه شخصی تا خرید وفروش کنید
-
در فرابورس:

زمان و شرایط عرضه اولیه ۵ درصدی شرکت بزرگ اعلام شد/ معارفه دوازدهمین سهم

شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم با سرمایه ۲.۴ هزار میلیارد تومانی امروز معارفه و برای چهارشنبه این هفته آماده عرضه اولیه ۵ درصدی در فرابورس شد.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی درج نماد شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم در بازار دوم معاملات فرابورس در 24 تیر ، قبل از ظهر امروز مدیران این شرکت 2.4 هزار میلیارد تومانی برای تشریح آخرین وضعیت مالی و عملیاتی در جمع خبرنگاران حاضر می شوند تا "بجهرم" آماده عرضه اولیه 5 درصدی سهام باشد.

به این ترتیب، چهارشنبه هفته جاری یک میلیارد و 200 میلیون سهم با محدوده قیمتی هرسهم 190 تا 199 تومان و سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی 2400 سهم از طریق کارگزاری بانک سپه واگذار می شود.

براساس این گزارش، طی سال جاری سهام شرکت های سرمایه گذاری صدر تامین، کشت و صنعت شریف آباد، ژلاتین کپسول، پلی پروپیلن جم، سیمرغ، دارویی ره آورد تامین، پتروشیمی نوری، پخش هجرت، غلتک سازان سپاهان ، جنرال مکانیک و نیلی صنعت کرمان (در بازار شرکت های کوچک و متوسط فرابورس موسوم به SME ) عرضه اولیه شده و توسعه مولد نیروگاهی جهرم دوازدهمین عرضه اولیه سال بشمار می رود.

طبق بررسی های بورس پرس، این شرکت ۲۲ شهریور ۹۰ با نام شرکت زرین کالای مبین بصورت سهامی خاص تأسیس شده و در اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و به موجب مصوبه مجمع فوق العاده ۲۵ اسفند سال ۹۴ نام آن به توسعه مولد نیروگاهی جهرم تغییر یافته است.

متعاقب انتقال دارایی های نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم به بانک های سپه، تجارت، پست بانک و گروه مالی ملت (موضوع قراردادهای واگذاری نیروگاه به بانک‌ها بابت رد دیون دولتی از طریق سازمان خصوصی سازی) و تعیین این شرکت به عنوان مالک نیروگاه از طرف بانک‌های مذکور، نسبت به تحویل نیروگاه از شرکت برق منطقه فارس اقدام و با انعقاد قرارداد فروش برق ایران از اول فروردین سال ۹۴ به بهره برداری از ۶ فاز گازی ۱۵۹ مگاواتی و تکمیل سه واحد بخار آن را به عهده گرفته است.

این شرکت به عنوان شرکت غیر دولتی و مالک یکی از نیروگاه های بزرگ، فعالیت موثری در این صنعت داشته و مسئولیت تامین نیازهای حیاتی را در منطقه مرکزی و جنوبی بر عهده دارد.

ترکیب سهامداری و سرمایه شرکت

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۰۰ میلیون تومان بوده که در مجمع فوق العاده سال ۹۴ به ۲.۴ هزار میلیارد تومان از محل آورده غیر نقدی افزایش یافته است. ۷۱.۱۶ درصد سهام این شرکت در اختیار بانک سپه، ۱۸.۸۹درصد از سهام تحت مالکیت بانک تجارت، ۹.۶۴ درصد سهام آن متعلق به گروه مالی ملت و ۰.۳۱ درصد سهام آن در اختیار پست بانک است.


-گروه بیمه همچنان فعال البرز -اسیا -پارسیان-ودی تا این لحظه صف خرید
-فملی در راس گروه فلزات اساسی تا این لحظه با صف خرید مواجه است وبیشترین حمایت از شاخص کل توسط این گروه رقم خورده است
-شاخص کل امروز میانگین تا این لحظه 8000واحد رشد کرده است والان در محدوده 310هزار واحد است.....
-ارفع حمایت اول 6800ریال خرید قبل از افزایش سرمایه تستی وبعد از افزایش سرمایه در کف واقعی منظور از تستی خرید صد هزار تومان است اما خرید تستی ما 50000سهم است امروز 98/07/01
-من هیچ وقت مستقیم نخواهم گفت کسی سهمی بخرد وقبلا هم نگفته ام.....600 تا سهم خودتان بروید انتخاب کنید
-چند نکته فنی بقول مشهدی ها اصلا عمرا نمتنوم بگوم درارفع دیدم امیدوار شدم..... البته اگر روز باز گشایی بعد افزایش سرمایه ارفع بازار مثل امروز مثبت باشد نور الی نورخواهدبود
-بیمه نوین کشف هفته قبل بموقع بود
-سخزر 370 تومانی الان6260ریال صف خرید یعنی سهام جایزه غیر قابل معامله شما دوبله شده وبیشتر هم شدهولی فقط حق نگاه کردن دارید
-قبول کنید گروه خودرویی خسته کننده شده بود وتا حدودی با سهام سایر گروهها باید کار کرد
-
کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد:

مهمترین عامل سرمایه گذاری در بورس و پیش بینی ادامه سیر صعودی در نیمه دوم سال

یک کارشناس با اعلام مهمترین شاخص همچنان موثر و تنها عرصه پررنگ سرمایه گذاری، پیش بینی کرد روند صعودی متغیرهای بازار سرمایه در نیمه دوم سال هم مثبت خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بهروز خدارحمی مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات درباره بازار سهام که با رکورد جدید و بیش از 310 هزار واحدی شاخص همچنان در مدار صعودی قرار گرفته به سنا گفت: با توجه به انتشار گزارش‌ عملکرد شرکت ها، نیمه دوم سال هم روند مثبت خواهد بود و درصورت پیشرفت شرکت‌های بزرگ ، می‌توان انتظار بازاری طلایی را در نیمه دوم سال داشت. در غیر این صورت باید منتظر ریزش‌هایی بود.

وی افزود: صرف نظر از اتفاقات سیاسی مثبت اخیر بین‌المللی و مثبت بودن چشم‌انداز اقتصاد ، مهمترین شاخص همچنان موثر و تنها عرصه پررنگ سرمایه گذاری، امکان ادامه رشد این بازار است. در  این میان همه بازارهای رقیب بورس بیش از انتظار رشد کرده اند و برخی از ارزش‌های ذاتی هم فراتر رفته‌اند. بر این اساس، بورس تنها گزینه سرمایه گذاری است.

این کارشناس ادامه داد: با این حال، همیشه این ابهام وجود دارد که روند رشد تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. در این میان اگر سهام شرکت های بزرگ و دارای وضعیت بنیادی مطلوب مانند شرکت های کوچک مقبول باشند می توان منتظر ادامه این روند مثبت بود.

خدارحمی در مورد صنایع برتر هم گفت: دیر زمانی است که تحلیل ها از صنعت به سمت شرکت - صنعت حرکت کرده که به معنی عدم توجه به صنعت خاص و لزوم بررسی شرکت ها در هر صنعت است . بنابراین شاید معرفی صنایع ، رویه درستی نباشد.

وی با اشاره به اینکه سهم بازارسرمایه در تامین مالی هنوز ناچیز بوده ، ادامه داد: اگر قصد فراهم کردن زمینه حضور مردم در بازار سرمایه وجود دارد باید حمایت های لازم برای بزرگ شدن این بازار هم انجام شود . در حال حاضر تامین مالی کمتر از ۲۰ درصد بوده و گنجایش پذیرش بیشتری هم نیست. بنابراین برای توسعه بازار پیشنهاد می شود شرکت‌ها و صنایع با مشوق‌های بازار سرمایه و با انضباط مالی، اقدام به ورود به بورس کنند. همچنین باید خصوصی‌ سازها باید بیش از گذشته سرعت یابد تا تعداد فعالان و ناشران بازار نیز افزایش پیدا کنند.

انتهای پیام


-ذوب الان در مدار 2070ریال معامله میشود روند رشد در ماههای گذشته بسیار کند وکسل کننده بوده است ولی یک نزول 200 الی 300ریالی برای خریداران جدید جذابیت ایجاد خواهد کرد
- همچنان منتظر افت قیمت ارفع هستیم بهش می گویند روش خرید پله به پله نزولی
-ماندگاری اجباری در کاسپین بیش از30 الی 50 درصد رشد...... چون خریداران در قیمتهای متفاوتی خریده اند
-بیمه نوین کشف روندی کاملا تخصصی توسط ما هفته قبل
-
با بازدهی ۶۹ درصدی در نیمه نخست سال :

بورس شاگرد اول بازارها شد / سه علت هجوم سرمایه‌های خرد + بازدهی صنایع

بورس درحالی طی نیمه اول سال با میانگین بازدهی ۶۹ درصدی و ثبت رکوردهای جدید، شاگرد اول همه بازارها شد که سه عامل در هجوم سرمایه‌های خرد نقش داشتند.

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، درحالی شش ماه اول سال جاری با رضایت اکثر سهامداران و ثبت رکوردهای جدید شاخص و جهش قیمت اغلب شرکت ها ، صد البته شاگرد اولی بورس و... به پایان رسید که روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی اعلام کرد: نیمه نخست ۹۸ با درخشش ویژه بورس و با بازدهی ۶۹ درصدی در برابر بازدهی منفی سکه و ارز رقم خورد و بهترین عملکرد بورس از سال ۸۲ به ثبت رسید. شاخص هم به ابرکانال ۳۰۰ هزار واحدی وارد شد .

هفته‌های پایانی شهریور رکوردها یکی پس از دیگری جابه‌جا شدند و شاهد ثبت رکورد تاریخی ارزش معاملات بیش از ۲۲۰۰ میلیارد تومانی در بورس تهران بودیم. بالا ماندن ارزش معاملات در روزهای پایانی تابستان احتمال ادامه روزهای داغ معاملات بورس را پررنگ نگه داشته است. از سوی دیگر دلار و سکه پس از تلاطم‌های بهاری در تابستان نیز به مسیر نزولی ادامه دادند.

به نظر می‌رسد دلار که پس از کانال‌‌شکنی‌های متوالی در محدوده ۱۱ هزار تومانی آرامش نسبی را تجربه می کند و با بازدهی منفی ۱۳ درصدی به پایان رسید. افسار نوسان قیمتی سکه نیز همچنان در دستان دلار است و ریزش قیمتی ارز بر قیمت سکه فشار وارد کرد. در نتیجه با وجود صعود قیمت طلا در بازار جهانی اما سکه نیز افت ۱۲ درصدی را در ۶ ماه نخست ۹۸ به ثبت رساند.

سه عامل موثر هجوم سرمایه‌های خرد به بورس

بازار سهام توانست با جذب حجم زیادی از منابع خرد در محیطی بی‌رقیب، یکه‌تاز عرصه بازدهی بماند. هجوم سرمایه‌های خرد به بازار سهام طی این مدت را می‌توان به سه عامل عمده نسبت داد: اولین و شاید مهم‌ترین عامل ، تعدیل سیاست‌های تجاری حاکم بر فروش بنگاه‌های بورسی بود که نجوای بلند آن از همان ابتدای سال، سهام را در موقعیت برتری از حیث سرمایه‌گذاری نشاند.

در ادامه، تصور جاماندگی سهام از موج تورمی یک سال و نیم گذشته زمینه را برای تداوم افزایش سطح عمومی قیمت سهام فراهم کرد و سپس اصلاح تدریجی سیاست‌های ارزی و در پی آن، ثبات ارزی بازارها، جریان سرمایه به سمت سهام را تشدید کرد تا بورس تهران بیشترین بازدهی نیمساله را از سال ۸۲ تجربه کند و کارنامه‌ای درخشان را ثبت کند.

دو رکورد مهم با وجود تحریم های جدید

با رشد سطح عمومی قیمت سهام طی آخرین روز کاری تابستان، شاخص هم به عدد ۳۰۲ هزار واحد دست یافت و جهشی ۱۲۳ پله‌ای را از ابتدای سال به ثبت رساند که معادل رشد ۶۹ درصدی این نماگر طی ۶ ماه اخیر است.

این بازدهی در شرایطی اتفاق افتاد که از همان ابتدای سال ، آمریکا در تلاش برای فشار حداکثری بر اقتصاد ایران معافیت‌های خرید نفت را لغو کرد و در ادامه نیز شعاع تحریم‌ها را گسترش داد. با وجود این، بازار سهام ضمن جذب ریسک‌های محیطی ، توانست به دلایل بنیادی سیر صعودی را که از اسفند ۹۷ آغاز شده بود، تداوم بخشد و رکوردهای جدیدی را بر جا گذارد.

جاماندگی سهام از موج تورمی بازارها و عقب‌نشینی سیاست‌گذار در تعیین قیمت کالاهای مصرفی با صدور مجوز افزایش نرخ برای طیفی از بنگاه‌های کوچک و متوسط بورسی محرک‌های اصلی آغاز موج‌های صعودی سهام از ابتدای سال بودند.

کمتر کسی از بین تحلیلگران تصور می‌کرد شاخص از مرز ۳۰۰ هزار واحد عبور کند اما هجوم پول‌های تازه به رشد شتابان و پیش‌بینی‌ناپذیر قیمت‌ها دامن زد و در پایان معاملات ۲۵ شهریور ، رکورد ۳۰۵ هزار و ۹۱۴ واحدی برای شاخص به ارمغان آورد.

حضور پررنگ و بی‌پروای سرمایه‌گذاران حقیقی در سمت تقاضا، نه تنها شاخص را به سقف تاریخی برد بلکه رکورد ارزش معاملات خرد را شکست. با وجود رونق قابل توجه داد و ستدهای شش ماهه ، رکورد ارزش معاملات خرد تا همین یک هفته پیش برای جلسه معاملاتی ۹ مهر سال گذشته و با ۲ هزار و ۱۱۵ میلیارد تومان بود اما این رکورد هفته گذشته با افزایش چشمگیر مشارکت فعالان به ۲ هزار و ۲۰۵ میلیارد تومان ارتقا یافت.

نکته جالب شاخص هم‌وزن و نقش تک سهم ها و چند گروه

نکته جالب توجه هم جهش رویایی شاخص هم‌وزن است. در این بازه زمانی که شاخص افزایشی ۶۹ درصدی را به ثبت رساند ، شاخص هم‌وزن در جهش تاریخی به بازدهی ۱۶۶ درصدی دست یافت.

اغلب تحلیلگران بنیادی چنین رشد نامتوازنی را حاصل خوش‌بینی مفرط معامله‌گران درخصوص تحولات مرتبط با صنایع کوچک‌تر بازار عنوان کرده و آن را محکوم به اصلاح می‌دانستند. با وجود این، عطش بالای تقاضای جدید بود که گروه‌های کوچک‌تر را بستری برای کسب سود برگزید و خط بطلانی کشید بر تحلیل‌هایی که از چنین رشد غیربنیادی ناموجهی غافلگیر شده بودند. در نتیجه، تک‌سهم‌ها و گروه‌هایی با حجم مبنای کمتر نظیر ماشین‌آلات، غذایی‌ها و دارویی‌ها به محلی برای جذب پول‌های خرد بورسی بدل شدند و شکاف حدود ۱۰۰ واحد درصدی را در رشد دو نماگر اصلی بازار رقم زدند.

اثر وضعیت متزلزل بازار جهانی

در این صعود نامتوازن ، نمی‌توان تاثیر وضعیت متزلزل بازار جهانی را نادیده گرفت که ارزش‌گذاری نیمی از سهام وابسته در بورس ( فلزات، معدنی‌ها، پتروشیمی‌ها، پالایشی‌ها) را به محاق معاملاتی برد و گروه‌های غیروابسته را بر صدر نشاند.

گسترش جنگ تجاری بین آمریکا و چین در نیمه‌های تابستان و انتشار آمار ضعیف از عملکرد این دو اقتصاد در کنار ضعف تولید و اشتغال در منطقه یورو و دیگر اقتصادهای بزرگ نوظهور زنگ خطر را برای بانک‌های مرکزی به صدا درآورد و نهادهای پولی را ناچار به اتخاذ سیاست‌های انبساطی برای حمایت از سمت تقاضا کرد.

همین وضعیت در کنار تاثیر منفی تحریم‌ها قیمت سهام کالایی (کامودیتی‌محور) بورس را شدیدا در محاصره گرفت و نقش مهمی در رالی نا‌همگرای سهام ایفا کرد. البته مخاطرات بازار جهانی فقط به زیان سهام کامودیتی‌محور ختم نشد بلکه زمینه‌ای فراهم آمد تا سهام گروه‌های رقیب در جذب منابع سرگردان موفق عمل کنند.

در این چشم‌انداز بود که موج قوی پول‌های تازه به بسط گفتمان‌های تورم‌محور بورسی دامن زد و ذائقه‌های معامله‌گران از مشارکت در داد و ستد سهام مبتنی بر سود عملیاتی به تحرکات جسورانه بر مبنای افزایش سرمایه (از منابع سود انباشته تا مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها) سوق یافت.

نکته دیگر، دریافت سیگنال‌های مساعد از گفت‌وگوهای برجامی در اوایل شهریور و تفسیرهای خوش‌بینانه از اخبار سیاسی در جهت کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران مزید بر علت شد تا تقاضا در برخی گروه‌های بورسی نظیر خودرویی‌ها به این موضوعات واکنش قابل ملاحظه‌ای نشان دهد.

علت اقبال بازار به سهام چند گروه 

گفتمان‌های تورم‌محور بازارسهام طی چند ماه اخیر جایگاه ممتازی از حیث اثرگذاری داشتند. گسیل تقاضای جدید به تالار سهام چنان فضایی فراهم کرد که عوامل بنیادی و متغیرهای مبتنی بر سود، کمتر مورد توجه قرار می‌گرفت و نگاه‌ها بیشتر جلب جریان‌های تورمی حاکم بر اقتصاد سهام شد.

به این ترتیب، مبانی ارزندگی سهام به‌طور ناموجهی به افزایش سرمایه گره خورد و در پی آن، موج‌های قدرتمندی از رشد در سهام مستعد رقم زد. در میان این موج فراگیر، می‌توان به رونق چشمگیر سهام خودرویی طی هفته‌های اخیر اشاره کرد که بخش عمده منابع خرد را در اختیار گرفتند و با وجود زیان‌های سنگین عملیاتی، بازدهی متوسط ۱۱۳ درصدی را از ابتدای سال تجربه کردند.

در گروه سیمان که طی این مدت به رشد ۱۵۹ درصدی دست یافته ، علاوه بر جذابیت افزایش نرخ فروش سیمان، طرح مساله ارزش جایگزینی برای شرکت‌های سیمانی هم در تحریک تقاضا موثر عمل کرد.

اهرم بالای نرخ فروش در سودآوری سهام گروه‌های دارویی، غذایی و قندی در کنار ماشین‌آلات و لاستیک‌سازان هم باعث شد تا عقب‌نشینی سیاست‌گذار از تخصیص دلار موسوم به ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای مصرفی ضروری، به جولان تقاضای جدید در گروه‌های اخیر بینجامد.

درصد بازدهی چند صنعت

صنایع کوچک و تک‌سهمی زراعت، محصولات چرمی و انتشار و چاپ هم بازدهی ۳۳۰ تا ۳۸۰ درصدی را به ثبت رساندند و در صدر فهرست صنایع از حیث بازدهی قرار گرفتند. دو رتبه بعدی این فهرست به صنایع کاغذسازان بورسی و کاشی‌سازان اختصاص دارد.

در بین دیگر صنایع متوسط بازار می‌توان به بازدهی ۱۹۵ درصدی گروه ماشین‌آلات، جهش ۱۸۰ درصدی شاخص گروه غذایی و ارتقای ۱۷۸ درصدی متوسط قیمت در سهام گروه دارویی بورس تهران اشاره کرد. ۳۰ گروه بورسی هم توانستند از بازدهی ۶۹ درصدی شاخص کل سبقت بگیرند و با سودآوری ۷۰ تا ۳۷۰ درصدی را ثبت کنند.

بزرگانی که با پایین ترین بازدهی از شاخص جا ماندند

در بین ۹ گروهی که از شاخص جا مانده‌اند می‌توان نام بزرگ‌ترین صنایع بورسی را دید. گروه کانه‌های فلزی، فلزات اساسی، پتروشیمی‌ها و هلدینگ‌های وابسته، پالایشی‌ها و بانک‌ها جزو این دسته هستند.

پایین‌ترین رتبه بازدهی صنایع ۶ ماهه به گروه کانه‌های فلزی تعلق دارد که رشدی ۳۰ درصدی را ثبت کرد. بقیه این گروه‌های بزرگ بین ۴۰ تا ۶۶ درصد رشد کرده‌اند که پالایشی‌ها در این جمع بهترین عملکرد را با ثبت رشد ۶۶درصدی شاخص دارند. این ۶ گروه که جزو بزرگ‌ترین صنایع بورسی به شمار می‌روند در مجموع دوسوم از کل ارزش بورس معادل ۶۷ درصد را در اختیار دارند.

انتهای پیام


-
-
-
-
-
-

سلام روزبخیر


-کانال ما در تلگرامapsahm@
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
ارسال نظر برای این مطلب

88888
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درباره ما
کانال ما در تلگرامapsahm@ این سایت محل یاد داشتهای شخصی ما می باشد. سلب مسئولیت برای هر گونه خرید وفروش سهم با مشاوران مجوز دار بورسی وکارگزاران خبره بورسی تماس بگیرید با تقلید از هیچ سایت ویا وبلاگ ویا کانال تلگرامی سهم خرید وفروش نکنید بهترین راهکار جلوگیری از ضرر خرید پله اول یکصد هزار تومان می باشد بخش نظرات سایت بسته است بخش عضو گیری واطلاعات کاربری نیز تعطیل است.
نام کاربری :
رمز عبور :
  • آرشیو
  • 1398
  • کدهای اختصاصی